Scientific Committee

  • Chair. Hugo Corres, Universidad Politécnica de Madrid, Spain
  • Scientific co-chair. Leonardo Todisco, Universidad Politécnica de Madrid, Spain
  • Scientific co-chair. Corentin Fivet, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland
  • Akio Kasuga, Sumitomo Mitsui Construction, Japan
  • Albert de La Fuente, Universitat Politécnica de Catalunya, Spain
  • Alejandro Bernabéu, Universidad Politécnica de Madrid, Spain
  • Alessandro Beghini, SOM, USA
  • Annette Bögle, HafenCity University Hamburg, Germany
  • Aurelio Mattoni, EPFL, Switzerland
  • Bin Zhao, Tongji University, China
  • Bruno Briseghella, Fuzhou University, China
  • Caitlin Mueller, MIT, USA
  • Carlos Lázaro Fernández, Universitat Politècnica de València, Spain
  • Dawei Zhang, Zhejiang University, China
  • Denis Zastavni,UCL, Belgium
  • Fernando Stucchi, EGT engenharia, Brazil
  • György L. Balázs, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
  • Giuseppe Fallacara, Politecnico di Bari, Italy
  • Horacio Pieroni, Metra Ingenieros, Argentina
  • Ignacio Paya-Zaforteza, Universitat Politècnica de València, Spain
  • Jan Vitek, Metrostav, Czech Republic
  • Jiry Strasky, Strasky, Husty and Partners , Czech Republic
  • John Orr, University of Cambridge, UK
  • Jorge Bernabeu, Universidad Politécnica de Madrid, Spain
  • Jose Antonio Lozano-Galant, Universidad de Castilla La Mancha, Spain
  • Juan Jose Castellón González, ETH Zurich, Switzerland
  • Marijke Mollaert, Vrije Universiteit, Belgium
  • Mattias Schevenels, KULeuven, Belgium
  • Miguel Fernández Ruiz, EPFL, Switzerland
  • Mike Schlaich, SBP / TU Berlin, Germany
  • Mike Xie, RMIT, Australia
  • Milan Kalny, Pontex Ltd., Czech Republic
  • Olivier Baverel, Ecole de Pont ParisTech, France
  • Ornella Iuorio, University of Leeds, UK
  • Paolo Beccarelli, University of Nottingham, UK
  • Paul Gauvreau, University of Toronto, Canada
  • Pepa Cassinello, Universidad Politécnica de Madrid, Spain
  • Peter Paulik,  Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia
  • Peter Tanner, IETCC / Cesma, Spain
  • Robby Caspeele, Ghent University, Belgium
  • Rui Póvoas, (FAUP), Portugal
  • Stein Atle Haugerud, Olav Olsen, Norway
  • Tor Ole Olsen, Olav Olsen, Norway
back to top